Rares Vidican a pus capăt confruntării.
Rares Vidican a pus capăt confruntării.
Markovic „croșetează” doi adversari, dar în momentul finalizării fazei calcă pe minge.
Chițu întoarce mai mulți adversari, trage spre colțul lung, dar mingea trece milimetric pe lângă poartă.
Rares Vidican a dat drumul părții secunde a confruntării.
Rares Vidican a pus capăt primei reprize.
Balaure ete găsit la marginea careului mic, șutează puternic, dar Buzbuchi respinge.
Echipa lui Ianis Zicu nu are reacție după golul primit.
Albu este găsit la colțul careului mic, șutează în pământ, iar mingea intră în poartă sub transversală.
Rares Vidican a dat drumul confruntării.
FC Hermannstadt (1-5-3-2): Cabuz – Antwi, Căpușă, I. Stoica, Selimovic, Ciubotaru – Balaure, Kujabi, Albu – Chițu, Neguț
Rezerve: Muțiu, Pop, Bejan, Issah, Stancu, Oroian, Bicea, Mihart, Batisa, Gandila, Vuc, Buș
Farul (1-4-3-3): Buzbuchi – Baptista, Larie, Țîru, Ganea – Vînă, Dican, Radaslavescu – Cojocaru, Ișfan, Tănasă
Rezerve: Munteanu, Ducan, Sîrbu, Duțu, Pellegrini, Furtado, Oliveira, Banu, Ramalho, Iancu, Sima, Markovic
Meciul de pe Stadionul „Municipal” din Sibiu este arbitrat la centru de Rares Vidican, ajutat la linii de Daniel Mitruţi și Cristian Ilinca. În camera VAR au fost delegați Sebastian Colţescu și Valentin Porumbel.
Hermannstadt și Farul încheie astă-seară runda a șaptea din Superligă, meci în care gazdele speră, în sfârșit, să bifeze primul succes din actuala stagiune.
Partida de la Sibiu începe la ora 19.00, Live Text Online pe prosport.ro și în direct la TV pe DigiSport 1 și PrimaSport 1.
Hermannstadt și Farul încheie etapa a 7-a șaptea din Liga 1, duel în care elevii lui Marius Mădărășanu sunt cu gândul la prima victorie din actualul sezon. Partida de la Sibiu este programată la ora 19.00, Live Text Online pe prosport.ro și în direct pe DigiSport 1 și PrimaSport 1.
Farul a început excelent sezonul, cu o remiză în Moldova cu FC Botoșani și trei victorii consecutive, una chiar pe terenul lui FCSB, însă în ultimul timp a pierdut tempo-ul: 1-2 cu UTA și 0-1 cu „U” Cluj. Elevii lui Marius Măldărășanu sunt și ei în criză, mai ales de rezultate, după ce Sibiul nu au cunoscut victoria în actuala stagiune.
Pe 6 aprilie 2025, într-un FC Hermannstadt-Gloria Buzău 0-2, s-a consemnat singurul eșec suferit de sibieni în ultimele 14 meciuri jucate în campionat pe teren propriu, în rest au șase victorii și șapte remize.
De partea cealaltă, trupa de pe Litoral a obținut patru puncte în cele trei deplasări din sezonul actual (1-1 FC Botoșani, 2-1 FCSB, 1-2 UTA Arad).
Cele două echipe s-au aflat până acum față în față de 16 ori în Superligă. De trei ori s-au impus sibienii, de șase ori au câștigat marinarii, iar alte șapte partide s-au terminat nedecis.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F08%2FIanis-Zicu-are-ambitii-mari-dupa-ce-a-luat-echipa-de-la-Gica-Hagi-%E2%80%9EPentru-asta-trebuie-sa-luptam.jpg)
FOTO SPORT PICTURES
„Ne așteaptă un meci interesant, dar greu, împotriva unei echipe foarte bune. Chiar dacă au pierdut primele două etape, Farul a început bine campionatul și știe să joace fotbal, pozițional. Trebuie să ne facem jocul. Dacă avem situații de a marca, trebuie să băgăm mingea în poartă, ca să facem diferența la numărul de puncte. Suntem datori în fața suporterilor cu o victorie. Toți o așteptăm. Încrederea nu trebuie s-o pierdem”, a declarat Marius Măldărășanu.
„Nu ne așteptam după jocurile bune pe care le-am făcut. La UTA, chiar dacă am pierdut, jocul a fost bun. Din păcate, la jocul cu U Cluj a apărut această crispare. Cred că foarte mulți dintre jucători se așteptau să marcăm. Sperăm ca aceste două jocuri să ne fi trezit puțin. Am jucat bine la UTA și am pierdut, am jucat slab acasă și am pierdut, cred că e momentul să câștigăm indiferent cum jucăm. Important e să fim mult mai echilibrați și mult mai combativi pe începutul de joc”, a declarat și Ianis Zicu.
Hermannstadt (5-3-2): Căbuz – Antwi, Căpușă, I. Stoica, Selimovic, Ciubotaru – Balaure, Ivanov, Dr. Albu – Chițu, Neguț
Rezerve: Muțiu, A. Pop, Bejan, Issah, Oroian, Biceanu, Mihart, Kujabi, Batista, Stancu, Vuc, Buș
Farul (4-3-3): Buzbuchi – Pereira, Larie, Țîru, Ganea – Ramalho, Dican, Radaslavescu – Vînă, Ișfan, Tănasă
Rezerve: Munteanu, Ducan, Banu, Duțu, Pellegrini, Pereira, De Oliveira, N.Popescu, Sima, Cojocaru, Markovic